Narušování osobního prostoru

Osobní zóny

Společenská etiketa zdaleka není přežitek, ani luxus. Dává věcem řád a vztahům mezi lidmi harmonii.

Respektujte osobní prostor lidí. I pracovní stůl – je soukromým prostorem daného člověka.

Na ustavujícím zasedání Zastupitelstva obce 31. října 2018 opět došlo ke zcela zbytečnému excesu, který však nelze tolerovat, ani přehlížet.  Všichni přítomní mohou na veřejném zasedání bez omezení provádět audio-, popř. videozáznam, pokud toto oznámí a dodržují pravidla pro nerušený průběh jednání.

Na počátku jednání si občanka obce položila na pracovní stůl zastupitelů svoje nahrávací zařízení. Kromě toho ještě s manželem prováděli záznam, každý mobilním telefonem. Občanka nerespektovala, ba zcela ignorovala výzvu předsedající i ostatních zastupitelů, aby si záznamové zařízení vzala k sobě a dodržovala určité základní normy slušného chování. Starostka ji upozornila na existenci diskrétních zón, avšak ani  to se nesetkalo s pochopením.

Dodržování osobních zón je jedním ze základních  pravidel mezilidského kontaktu.

Intimní zóna (zhruba do 40 cm od těla) – sem pouštíme jen nejbližší osoby. Je to prostor vyhrazený pro fyzický kontakt a projevy vzájemné důvěry. Nedovolené narušení intimní zóny je vnímáno extrémně negativně. Technikami záměrného prolamování osobní zóny a uplatňování moci se budeme zabývat v dalších článcích.

Osobní zóna (0,5 až 1,5 metru) – je vyhrazena pro osoby, které známe a k nimž máme pozitivní vztah. V této vzdálenosti běžně probíhají rozhovory se známými lidmi, kolegy, sousedy, kamarády. Osobní zónu si většinou chráníme a neradi do ní někoho pouštíme. Například v prostředcích hromadné dopravy je však uchránit osobní zónu obtížné.

Společenská zóna (1,5 – 3 m) – fyzický kontakt už je v tomto případě znemožněn. Společenskou zónu používáme pro kontakt s lidmi, s nimiž nás nepojí osobní vztah. Ideální vzdálenost pro neosobní jednání, diskuzi, poradu apod. Je to prostor, ve kterém se nejčastěji pohybujeme a v němž se nachází většina lidí, s nimiž přijdeme denně do styku.

Veřejná zóna (3,5 m a více) – určená pro setkání se zcela cizími lidmi. V této vzdálenosti se odehrávají přednášky, schůze či projevy.

Vytvořeno: 1. 11. 2018
Poslední aktualizace: 1. 11. 2018 19:35