První extenzivní přírodní jabloňový sad v Oboře

článek

Nad západní částí obce (mapka níže) v osluněném chráněném svahu jsme KONEČNĚ založili extenzivní přírodní jabloňový sad původních odrůd.

Zdůraznit je třeba pozitivní skutečnost „bezbariérovosti“, tj. volné průchodnosti, která je dána  nepřítomností trvalého oplocení.

Vysadili jsme 20 vysokokmenů, rozvětvených jabloní těchto starých a původních odrůd:

Holovouský malináč, Gravštýnské, Linda, Landsberská reneta, Matčino, Libovické , Kardinál žíhaný a Kožená reneta.

Ke všem stromkům jsme osadili podpůrné kůly, úvazy a drátěnou ochranu. (foto)

Stromky jsem objednala v Ploskovické ovocné školce, dopravili nám je s laskavostí Kolowratští, na Dianě je vyzvedl Jiří Goubej, výsadbový materiál jsem objednala u Lesoservisu v Petrovicích.

Nejdříve jsme celý pozemek vyměřili, Jiří Goubej jej posekal a uklidil. Potom jsme tam vyznačili jednotlivá stanoviště budoucích jabloní. V sobotu odpoledne jsme sad založili. Do každé vykopané jámy jsme umístili ochranné pletivo proti hlodavcům. Ke každému vysokokmenu jsme zatloukli 3 kůly, spojili je příčkami a stromek uvázali. Potom jsme jablůňky v celé výšce ohradili lesnickým pletivem.

Postupně přibudou další ovocné stromy a byliny. Chceme vybudovat ukázkový přírodní sad, kde budou mít místo i hmyzí domečky, budky pro hnízdění ptáků, broukoviště a lavičky.

Napadlo mě, že by si rodiny s Oborskými dětmi mohly "adoptovat" jablůňku, o kterou by se staraly. Ke každému stromku pak umístíme jména.....

Chci srdečně poděkovat všem, kteří pomohli s přípravou a všem, kteří v sobotním odpoledni stromky sázeli. Velkou radost mi udělaly Oborské děti, které se pilně a vydatně činily.

• Oborský přírodní jabloňový sad založili:

Jiří Goubej, Petr Kopča ml. s Martou a oběma dětmi, Jan Plášil, Zbyněk Nussbauer s oběma dětmi, Vladimír-Boh. Kuchynka, manželé Potockých s neteří, manželé Kopolovičovi s dětmi, Daniela Kuncová, Alena Sívková, Kája Kuča, Lukáš Faltus s Terezou,  Katka Milbachová s nejmladším Oborským občánkem, Peter Mueller a Dana Lesak-Mueller.

Nákup stromků a výsadbového materiálu se uskutečnil za finanční podpory
Agentury ochrany přírody a krajiny ČRRegionálního pracoviště Správa CHKO Český les Přimda.

Všem jmenovaným patří velké poděkování.

V Oboře, 10. listopadu 2019, Dana Lesak-Mueller, starostka

Jabloňový sad v nedělní ranní mlzeJabloně v ranní mlze

Vytvořeno: 10. 11. 2019
Poslední aktualizace: 19. 11. 2019 8:28